čtvrtek 17. listopadu 2011

Jednoduchý šperk s obloučky

K vytvoření jednoduchého šperku stačí i základní znalosti prvků šité krajky - připevnění obrysových linií k podkladu, obyčejné podkládané pláténko jako výplň, závěrečné koužkování současně s šitím ozdobných obloučků.
Základem vzoru je malý obdélník, který je po obvodu zdoben jednoduchými i složitějšími obloučky. Podobné vzory lze nakreslit i ze čtverce, kruhu, trojúhelníku i dalších geometrických tvarů.
Postup
Příprava podkladu
Vzor nakreslený na kancelářském papíru přelepíme samolepicí průhlednou fólií a zastřihneme tak, aby kolem vzoru zůstalo volné místo asi 1,5 až 2 cm. Podložíme dvěma vrstvami stejně velkého plátna a po obvodu sestehujeme. Obrysové linie vytvoříme z dvojité perlovky nebo sněhurky nebo jiné příze podobné tloušťky. Podkládáme pouze obdélník, ozdobné obloučky vynecháme.

Šití výplně
Jako výplň je použito jednoduché podkládané pláténko (může být jednobarevné, vícebarevné s dírkami, ažurou apod.). Šijeme jednou nebo dvěma nitkami mulinky.

Kroužkování
Kroužkování začínáme z rohu jednou nebo dvěma nitkami mulinky, podkládáme dvěma nitěmi perlovky. Současně s kroužkováním (a tím i začišťováním) základního obdélníku vytváříme i ozdobné obloučky. Pomáháme si přitom špendlíkem zapíchnutým pod vrcholem budoucího obloučku.

Také složitější obloučky šijeme najednou.

Závěrečné práce
Krajku opatrně odstřihneme od podkladu a vyžehlíme. Plochu obdélníku můžeme ještě dozdobit našitím korálků, kamínků, vyšít jednoduchý motiv apod. Nakonec zavěsíme na šňůrku.

Žádné komentáře:

Okomentovat