středa 29. srpna 2012

Puncetto valsesiano 6 - barva


Puncetto valsesiano ve své původní podobě nebylo pouze jednobarevné, ale často se s jednom vzoru objevovalo barev více (a byly to občas i dost divoké kombinace). Barvy je možné využít i v současné krajce. V takovém případě se lépe pracuje s více utaženými uzly, protože v hustější síti se barevné přechody lépe schovávají, zvlášť pokud používáme kontrastnější barvy. V následující části je podrobný postup šití plných i prázdných barevných čtverečků, ale samozřejmě podobným způsobem se pak šijí i komplikovanější vzory.


Plné čtverečky


Plné čtverečky se nejlépe šijí každý zvlášť - to znamená, že začneme prvním čtverečkem zleva, po jeho dokončení navlékneme do jehly jinou nit a pokračujeme sousedním čtverečkem, který připojujeme k prvnímu (stejným způsobem jako k okraji):


Prázdné čtverčky


Aby byla odlišná barva i na dolní straně čtverečku, musíme změnit barvu nitě již při poslední zpáteční řadě. Pak šijeme podle nákresu. Můžeme přidávat další prázdné čtverečky, střídat s plnými - prostě, fantazii se meze nekladou...Podobným způsobem je možné barevně upravit jakýkoliv vzor.V italských publikacích jsou hlavně historické vzory, které již vyžadují větší praxi a zručnost. Výsledky jsou pak ale úžasné.2 komentáře: