Kytička měla být původně na šatech pro OIDFU, ale nestihla jsem ji včas dokončit. Tak si ji nechám a určitě ji použiju na něco jiného. Pokud by se hodila i někomu jinému, tady je návod:
Použitý podvinek:
Originální velikost (průměr kytičky) je 11,5 cm, ale samozřejmě je možné ji zmenšit nebo zvětšit podle potřeby. Výplně jsou velmi jednoduché - podkládané plátno a podkládaný svazovaný steh. Tyto stehy jsou pevné, dobře drží tvar a nedeformují okraje vzoru. Kytička je dozdobena stříbrnými flitry s korálkem.
neděle 24. června 2012
sobota 2. června 2012
Pikotky
Malá pokrývka s pikotkami u středových motivů (vzor ŠÚUV) |
Pikotky jsou drobné výstupky nebo obloučky, které se šijí současně s kroužkováním. Existuje několik postupů - přitom některé jsou typické pro šitou krajku, s jinými se setkáváme spíše u výšivek.
Benátské pikotky
Při jejich šití používáme pomocný špendlík nebo steh, který umístíme do podložky v místě vrcholu budoucí pikotky. Poslední kroužkovací steh povytáhneme a zachytíme za špendlík. Podle následujícího schématu potom pikotku obšijeme kroužkováním.
Benátské pikotky zjednodušené
Princip je podobný jako v předchozím případě, neobšívá se však horní část smyčky, která zůstane volná. Pikotka se pouze upevní jedním nebo dvěma kroužkovacími stehy.
Bullionové pikotky
Jehlu zapíchneme do posledního kroužkovacího stehu a omotáme ji několikrát nití (v tomto místě ji musíme přidržovat rukou, protože má snahu se odmotávat). Opatrně protáhneme jehlu a utáhneme tak, aby se vytvořil malý oblouček.
Řetízkové pikotky
jsou vytvořené z krátké řady volně ušitých řetízkových stehů. Řetízek se v polovině přeloží a připevní se k poslednímu kroužkovacímu stehu.
Kroužkované obloučky
Tyto pikotky se šijí stejně jako běžné kroužkované obloučky, jsou jen co nejvíce zmenšené.
Vzorník základních typů pikotek (pořadí je shodné s předchozím popisem):