úterý 31. prosince 2013

Šťastný nový rok



Přeji všem svým přátelům (a tak trochu i sobě), ať je ten nový rok krásný, radostný, úžasný, dokonalý, nebo v nejhorším případě aspoň normální...





pondělí 23. prosince 2013

Krásné Vánoce


Krásné Vánoce a šťastný nový rok!



úterý 10. prosince 2013

Výšivka na síti 2






Tento typ výšivky na síti je vypracován přímo na plátně. Nejdříve se musí samozřejmě připravit síť. Ta je poměrně pracná, protože se musí dobře počítat, vytahat část nitek v obou směrech a zbytek obšít. Nejjednodušší je pro začátek síť čtvercová nebo obdélníková.






Vzor pak stačí vyšít obyčejným látáním.




A tady je ještě jeden příklad z prababiččiných záclon:






neděle 17. listopadu 2013

Výšivka na síti



Výšivka na síti má sice vzhled krajky, šije se jehlou, ale přesto nepatří mezi pravé šité krajky. Je to - jak už název napovídá - výšivka. Podkladem je síť se čtvercovými oky. Původně se vyráběly ručně technikou síťování, dnes se častěji využívají průmyslově vyráběné tkaniny.
Při práci je nutné síť vypnout do rámu, jinak se výšivka deformuje. Pak se pomocí různých ozdobných stehů vytváří ornamenty, nejčastěji řazené do pruhů. Vzory jsou většinou jednobarevné, ale není vyloučeno i použití více barev. Je ale potřebná opatrnost, aby vzor nebyl příliš křiklavý.





Vzory a výplně je možné najít v různých starších publikacích, například Therese de Dillmont: Encyclopedia of needlework:


úterý 22. října 2013

Arménská krajka - ozdobné okraje 4




Další typ ozdobných okrajů je sestavovaný z dvojsmyček, které poněkud připomínají zaječí ouška. Pokud je jich poskládáno více nad sebou, šije se celá sestava najednou (ne po jednotlivých řadách). Slovně se to špatně popisuje, ale myslím, že na nákresu je to dobře vidět.



Stejným způsobem se šije i zoubkovaný okraj:






sobota 24. srpna 2013

Krajka s příběhem




Po delší době přidávám zase jednu větší moderní krajku. Jmenuje se "Stopy v písku" a je v ní schovaný příběh. Hlavními účastníky jsou dva opeřenci a jedno vozidlo. A příběh má špatný konec...



úterý 7. května 2013

Tenerifa pro pokročilé




V časopise Rodina (Časopis pro zábavu a poučení) z roku 1910, číslo 4 a 7 jsem našla návod na trochu netradiční tenerifu, která byla určená - jak jinak - k dekoraci ubrusu. Cituji doslova, co se v popisu píše:


Pokrývka hvězdicemi teneriffy zdobená

Pokrývka zhotoví se z bílého plátna a může býti různé velikosti, dle toho, k jakému účelu má býti, buď na stůl, kredenc a pod. a opatří úzkou bordurkou z prolamování. Krajkové hvězdice pracují se z nití č. 80. Na jednu stranu pokrývky zhotoví se 10 - 12 velkých hvězdic, které se pak malými čtverečky obkružovacím stehem k sobě a k látce připojí. Rozumí se samo sebou, že mezi přisazenou krajkou se látka vystřihne.

Vzor tečkami a číslicemi označený k hvězdici této viz obr. 21b a hotovou hvězdici obr. 21a. Krajka, jak viděti, vyniká provedením a vyžaduje obeznalosti a vycvičené již ruky. Nežli se hvězdice tato začne, jest třeba vzor obr. 21b dříve si nakresliti, pak se od středu na podušku napne. Hvězdice sestává ze čtyř velikých listů, v jichž středu tvoří se kříž v šikmém směru a zároveň písmeny A, B, C, D k zapíchnutí špendlíků * označený. Od špendlíku A, kde označen jest zároveň střed velikého listu, zapíchne se po každé straně 20 špendlíků, z nichž každý se na označenou tečku připojí. Pro hlavní žílu v listu zapíchnou se také špendlíky, a sice od bodu 21 - 27. Při obtáčení táhne se nit v začátku uprostřed hvězdice a šikmo ležícího kříže k špendlíku 21, kde se nit obtočí a táhne od 1 k 1, pak táhne se nit od 2 dolů k 2 nahoru atd., pokračuje se tímto směrem až k špendlíku 5, kde nitě v paprskovitém směru napnuty jsou. Nyní obtočí se nit ještě jednou kolem špendlíku 21, obkrouží a táhne se k špendlíku 22, odtud pak táhne se k špendlíku 6, 7, 8, při čemž se stále tytéž nitě dole v žíle listu v jednom bodu stýkají a na týž špendlík obtáčejí. Stejným způsobem napínají se nitě v paprskovitém směru, od špendlíku 23 - 26 vždy třikrát se stýkají v žíle listu, nahoře pak v zevním okraji při každém bodu a číslici obtočí se nit kolem špendlíku jen jednou; tak napínají se nitě stále po obou stranách až k bodu 20. Při posledním obtočení nitě při špendlíku 26 táhne se nit k bodu 27 **; nyní zastrčí se špendlíky od bodu 28 - 31, což děje se čtyřikrát, načež táhne se nit v levo dolů k oněm čtyřem špendlíkům, viz 28. Docílilo-li se bodu 27, následuje obtáčení špendlíku 29; zde při tomto špendlíku, jakož i při následujících, 30 a 31 označených, táhne se nit oněmi čtyřmi špendlíky 27, kde se vždy ku vnitřní straně přidrží, kde tvoří se opět nová žíla v listu. Od bodu 27 vrací se nit opět do středu, z něhož napínají se nitě v tomtéž pořádku a seřadění dle udaných číslic k tvoření ostatních středů neb žil v následujících třech listech. Totéž opakuje se ještě od * až k ** třikrát. Jsou-li všechny listy tímto způsobem nitmi vyplněny, pak se nit v delší konec ustřihne a do jehly navleče.

Nyní prošívají se nejprve ony malé lístky žílu tvořící uprostřed velkého listu stehem point de reprise, kde začne se při pravé polovině a pak prošívá se levá strana. Každý lístek začíná se uprostřed hlavní žíly a končí ve špičce, odtud pak provlékne se středem nit, aby to bylo zcela neznatelné, a vypíchne v téže žíle k prošívání druhého lístku. Při levé polovině lístků obtočí se současně prostřední žíla až do středu hvězdice k bodu, odtud pak zhotoví se nyní ony tři vnitřní podélné tvary, viz a, b, c, které napnuté nitě k sobě spojují. Mnoho-li se má nití v uzlík spojiti, viděti jest přesně na obr. 5. Jsou-li všechny 4 listy tak dalece hotovy, připojí se kruh d k napnutým nitím, načež se vyplní prostřední tvar hustým látacím stehem střídavě v řadách. Nyní následují kolem těchto čtyř plných lístků dvě husté řady stehu látacího, jakož i obloučky e, f, g. Zmíněné dvě řady látacího stehu se spojí u všech 4 špendl. při bodu 28 s obloučkem e, který tytéž nitě dohromady uzlíčkem spojí jako oblouk c. Je-li 4listá hvězdice hotova, šijí se malé čtverce známým způsobem, které se také začnou od středu a pak mezi listy hvězdice se všívají.







A je to...

Věty jsou občas dost nesrozumitelné, proto je asi lepší řídit se spíš nákresem. Byla bych hrozně ráda, kdyby se někomu podařilo tuhle tenerifu ušít a poslat mi fotografii - přidala bych jí k článku jako důkaz, že to jde (samozřejmě i se jménem dotyčné šikovné krajkářky)!

Ještě poznámka: originální velikost tenerify - to znamená vzdálenost od bodu A k bodu B - je 15 centimetrů.

A ještě jedna poznámka: v textu je zmiňován steh "point de reprise". Měl by to být tenhle:






 

pátek 5. dubna 2013

Reticellové šperky


Reticellové motivky jsou velmi dekorativní a dají se velice snadno proměnit ve šperky. Mohou se přizdobit korálky, flitry nebo čímkoliv dalším. A pak už jen stačí přišít ouško na zavěšení nebo špendlík.











Návod na ušití takových reticell byl uveřejněný (v angličtině) v loňském letním čísle časopisu Piecework.







sobota 30. března 2013

úterý 19. února 2013

Výšivka na tylu





Protahování na tylu barevnými a kovovými nitěmi, pol. 20. století


Výšivka na tylu sice nepatří mezi pravé šité krajky (řadí se mezi výšivky - jak už název napovídá), ale protože se jedná o zajímavou techniku, která je u nás už dost zapomenutá, dovolím si ji trochu připomenout.

Pro ruční výšivku je nejvhodnější bavlněný, případně hedvábný tyl. Úplně nejdřív ho musíme vyžehlit a vypnout do rámu nebo alespoň do vyšívacího bubínku. Další postup záleží na tom, jestli budeme provádět výšivku předkreslenou nebo podle počítané nitě. A ještě si můžeme vybrat z několika druhů stehů.


Výšivka protahovaná
je založená na použití předního stehu (jehlu s nití, odpovídající velikosti ok tylu, protahujeme postupně potřebným směrem). Při vyšívání předkresleného vzoru musíme nejdříve přišpendlit nebo přistehovat kresbu vzoru pod vypnutý tyl a potom jenom co nejpřesněji vyšívat nakreslené linie. Je možné i část tylu vystřihnout - v tom případě nestačí jen přední steh, ale okraje dírek musí být pevně obšité.

Přední steh



Protahování na tylu pole předkresleného vzoru (vzor ŠÚU

Druhou možností je vyšívání podle počítané nitě. Nitě protahujeme podle různých schémat danými počty oček a vytváříme tak dekorativní výplně nebo samostatné geometrické tvary.



Řada dalších vzorů je také ve staré brožurce Die Tüllstickerei (nakladatelství T. Dillmont).

Často se používá také kombinace obou typů výšivky - podle předkresleného vzoru vytvoříme kontury a vnitřní plochy zdobíme různými výplněmi podle počítané nitě.


Protahování na tylu podle předkresleného vzoru, plochy vyplněné výšivkou podle počítané nitě


Výšivka řetízkovým stehem
je tvořena řetízky přes jedno nebo více ok tylu. Může být šita běžnou vyšívací jehlou nebo častěji speciální jehlou, která vypadá spíše jako háčkovací háček s trochu ostřejší špičkou. Technika se také více podobá háčkování než vyšívání - pouze se háčkuje přes napnutou tkaninu a pak svrchní část řetízkového oka zůstává na lícové straně tylu, spodní část na rubové straně. Této technice se také někdy říká tamburování.

Vyšívání tamburovací jehlou


I tuto výšivku je možné provádět buď podle předkresleného vzoru nebo podle počítané nitě.

V zahraničí je tento typ krajky známý jako Lierská krajka (Lierse kant), Limerick (Limerick lace) a řada dalších.


Aplikace
je další možností, jak ozdobit tyl. Většinou se kombinuje s výšivkou. Provádí se tak, že se na sebe položí tyl a jemný mušelín nebo podobná tkanina, sestehují se a výšivka se provádí skrz obě vrstvy. Pak se podle vyšitých kontur část mušelínu opatrně odstřihne. Vzor je pak tvořen střídáním vzdušnějších částí tvořených pouze vrstvou tylu a částí hutnějších tvořených vrsvou tylu a mušelínu. Tento typ výšivky se používá například u krajky Carrickmacross (Carrickmacross lace).