sobota 31. května 2014
Výšivka na síti 3 - postup šití mřížky
Pro šití mřížky je nejvhodnější tkanina se stejným počtem nití na jednu délkovou jednotku ve vodorovném i svislém směru - pak při vytažení stejného počtu nití v obou směrech vznikne čtverec. Většinou je ale výsledný tvar spíše obdélník (jako na horním obrázku). V tomto případě se dá tvar korigovat odlišným počtem vytažených nití, ale vyžaduje to již větší zkušenost.
Při šití musí být plátno napnuté v rámu nebo bubínku. Vyměříme požadovanou velikost sítě a označíme ji pomocí stehování:
Opatrně přestřihujeme nitě, které budou vytaženy a pomocí jehly je uvolníme až ke kraji budoucí mřížky:
Uvolněné nitě protáhneme do rubu a urovnáme je kolmo k okraji mřížky (můžeme si pomoci sežehlením nebo přistehováním nití kousek za okrajem). Líc a rub výšivky:
Pak začneme obšívat okraj mřížky (použijeme přitom i podlož stejné barvy). Obšívá se většinou stejnou barvou, jakou má tkanina. Pro vzorník byla pro názornost použita barva mírně odlišná.
Líc a rub výšivky:
Po začištění okraje mřížky začneme obšívat jednotlivé sloupky (většinou se postupuje nejdříve v jednom směru a pak ve směru kolmém, možný je ale i postup "cikcak"):
Nakonec na rubu pečlivě odstříháme vytahané kousky nitek. Líc a rub výšivky:
Skutečná velikost mřížkovaného obdélníčku je 2,5 krát 2 cm.
Podobným způsobem se šijí i složitější vzory obousměrných ažur. Oka základní mřížky s mohou zdobit různými výplněmi (jako na prvním obrázku) nebo se rovnou tvoří komlikovanější vzory:
Někdy se mřížky šijí i uvnitř nepravidelných obrazců. V tomto případě se nejdříve vyšije okraj obrazce a pak se vytahují nitě, které se odstřihují těsně u kraje - nejsou tedy založené do rubu výšivky: