sobota 17. prosince 2011

Aemilia ars


Aemilia ars byl původně název společnosti, která byla založena v Bologni v roce 1898. Jejím cílem bylo obnovit rozvoj uměleckých řemesel, která již v té době byla nerentabilní. Podpora se netýkala pouze krajkářství, ale také řemesel zpracovávajících kovy, kůže, dřevo, papír a další.
Základem pro nový rozvoj krajkářství byly staré vzory (reticella, punto in aera), které byly částečně upravovány. Vznikaly také předlohy nové, i když modernizace nebyla tak intenzivní, jako např. v našich zemích. Přesto byly tehdejší krajky na velmi vysoké úrovni.

V současné době existuje v Bologni kulturní sdružení I merletti di Antonilla Cantelli, které se snaží v tradicích pokračovat a rozvíjet je, zejména účastí na různých výstavách, pořádáním kurzů, vydáváním knih. Využívají  své rozsáhlé sbírky původních předloh, které jsou charakteristické hlavně květinovými motivy. Letos sdružení připravilo pro své příznivce dárek: zdarma zpřístupnilo na svých webových stránkách deset svých vzorů (ke stažení zde).
Název Aemilia ars se dnes tedy používá pro označení typických šitých krajek z italského regionu Emilia - nebo také pro označení specifické techniky jejich výroby.


Vzor upravený podle původní předlohy
 
Technika Aemilia ars
Od klasického postupu šité krajky se liší přípravou podkladu. Na povrchu nakresleného vzoru se předem nevytvářejí silnější přízí základní kontury, ale připraví se pouze systém tzv. pomocných stehů.


Kontury se vytvářejí postupně tak, že se nitě podvlékají pod pomocnými stehy. Pracuje se po částech - to znamená, že se např. vytvoří kontury jednoho nebo několika lístků a ihned se vyplní jejich plocha. Pak se pokračuje dále.


Po vytvoření všech motivů se šijí spojky a nakonec se vše začistí kroužkováním (drobné lístky a úponky se nekroužkují).

Další vzory a postupy v knihách:


Žádné komentáře:

Okomentovat