Oya

Arménská krajka, oya, kene - návody


Základem je uzlíkový steh, který existuje v několika variantách:

Uzlíkový steh jednoduchý a dvojitý, šitý zleva doprava a zprava doleva

Krajka se šije volně v ruce (tedy bez pomocného podkladu), první řada se připevňuje obvykle přímo k okraji látky. U prostírek, deček, šál a šátků se tak okraj rovnou začišťuje. Další navazující řady obloučků tvoří síť s podobným vzhledem jako při síťování.

________________________________________

Pomocí několika základních prvků je možné vytvořit velké množství různých ozdobných okrajů. Pokud šijeme komplikovanější vzor, je lepší používat jednoduchý uzlík, protože dvojitý je v tomto případě příliš nápadný a ve vzoru spíše ruší.
Nejjednodušší možností je střídání menších či větších dírek:


Dírka v síti

Vzor s dírkami řazenými vodorovně
Tento vzor je trochu komplikovanější, protože v řadě nad dírkami se šije o jeden malý oblouček více, v následující řadě se vynechá a získáme tak původní počet obloučků (samozřejmě je možné použít i základní postup podle předchozího obrázku). Můžeme vložit i jednu nebo více odlišně zabarvených řad.






Vzor s dírkami řazenými šikmo
Další vzor má dírky řazené diagonálně - nakonec je tudy protažena barevná příze. V poslední řadě jsou velké obloučky zdobené pikotkami (přidávají se rovnou při šití poslední řady).





Košíkový vzor
Tento vzor patří mezi složitější - proto jsou na prvním schématu barevně odlišené sudé a liché řady tak, aby bylo dobře vidět vedení nitě. Jednotlivé motivy se pak dále skládají svisle nad sebou nebo šikmo.







________________________________________


Dalším dekorativním prvkem krajky je ažura. Je tvořena řadou sloupků ze dvou nití, které jsou v horní části spojené uzlíkem. Šije se ve dvou fázích - nejdříve běžný oblouček, který však musí být trochu větší; pak následuje uzlík na vrcholu sloupku. Jestliže v první fázi postupujeme zleva doprava, v druhé fázi se jakoby vracíme do opačného směru a uzlík tedy musí být zrcadlovitě obrácený.







Vzor s ažurami
Vzor obsahuje dvě řady ažur, které jsou doplněné jednoduchými obloučky a dírkami.






Podobným způsobem se šije další dekorativní okraj - místo ažurového sloupku se zformují další obloučky:



Vzor se zpětnými obloučky
Steh se zpětnými obloučky tvoří vždy poslední řadu vzoru:











Složitější ažura může být navíc ještě svazovaná. Postupuje se tak, že se ušije celý první sloupek, dále oblouček vpravo, uzlem se spojí středy dvou sloupků a pak teprve se dokončí druhý sloupek.





Vzor se svazovanou ažurou
Vzor obsahuje dále pikotky (malé obloučky šité do stejného místa) a dírky.





________________________________________


Někdy se okraje ukončují ozdobnými zoubky nebo cípky - ty je přitom možné vytvořit dvěma způsoby. Jednodušší možnost je šití v celých řadách najednou:

Vzor se zoubky 1
Střídáním menších a větších obloučků se vytváří kompaktnější trojúhelníky, které jsou spojené většími oblouky s pikotkami.









V dalších případech se každý zoubek ušije celý a teprve potom se přechází na další. Nit ukončujeme tak, že ji protáhneme pod uzlík nebo uzlíky a odstřihneme.



Vzor se zoubky 2
Tento vzor využívá techniku šití trojrozměrných kytiček. Každý zoubek se šije zvlášť, v horní části se nit ukončí a odlišnou barvou se vytvoří pikotky. Pak se novou nití začne další zoubek.










Vzor se zoubky 3
V dalším vzoru je použit šiškový vzor:








________________________________________


Kruhové motivy






Kruhové motivy mohou být použity jednotlivě - nejefektnější jsou ale spojené do řádků nebo různých tvarů. Je možné přitom využít různých stehů, velikosti a barev kruhů.

Základem je jednoduchá smyčka, do které ušijeme první řadu obloučků. Zatažením za konec nitě potom smyčku zmenšíme na požadovanou velikost a zároveň spojíme obloučkovou řadu do kruhu. Potom přejdeme jedním uzlem na vrchol obloučku a začínáme druhou řadu. Po několika řadách obyčejných obloučků můžeme použít různé ozdobné stehy, které vytvářejí vzory.



Stejným způsobem se šijí také kytičky, kdy na základní smyčku připevňujeme postupně jednotlivé okvětní lístky.
Dalším příkladem využití kruhového motivu jsou nejrůznější dečky, které jsou velmi oblíbené např. v Turecku.
 



________________________________________


Vzory se "zaječími oušky"

Vzor může tvořit rovný i zoubkovaný okraj. Je sestavovaný z dvojsmyček, které se vrství šikmo nad sebe.
















5 komentářů: