Návody

Klasická šitá krajka

Příprava pomocného podkladu


Krajka se šije na pomocném podkladu, který musí mít hladký povrch, ale zároveň by měl být pevný, aby se z něj nevytrhávaly nitě. Nejčastěji se využívá "sendvičového" systému, kde svrchní vrstvu tvoří celastik nebo papír polepený průhlednou fólií a dále následují dvě vrstvy plátna. Vzor krajky je na povrchu celastiku nebo papíru s fólií, plátno slouží ke zpevnění celého podkladu a usnadňuje závěrečné oddělení krajky.

Průřez třemi vrstvami podkladu
 

Vzor se na podklad přenáší dvěma způsoby. Na celastik se obrysy vzoru vypichují, na papír s fólií se pouze nakreslí nebo nakopírují.

Přenášení vzoru na celastik:
Papír se vzorem přišpendlíme ke čtverečku celastiku, položíme na měkkou podložku a vypichovátkem postupně propichujeme obrysy vzoru. Dírky by měly být ve vzdálenosti asi 3 mm. Po odstranění papíru je vzor zřetelně viditelný i na celastiku. Pro zvýraznění je možné ještě linie obtáhnout bílou gelovou tužkou.















Přenášení vzoru na papír:
Vzor pouze nakopírujeme nebo nakreslíme na kancelářský papír a povrch přelepíme průhlednou samolepicí fólií.

























Příprava sendviče:
Na sebe naskládáme dvě vrstvy plátna a navrch položíme papír nebo celastik se vzorem. Vše po obvodu sešijeme stehovkou.
























Příprava obrysových linií vzoru

Obrysové linie vzoru se vytvářejí pomocí dvojité silnější příze (sněhurka, perlovka apod.). Tato příze se položí na povrch vzoru a přišívá se k podkladu drobnými stehy tenkou nití. Jedině tato nit prochází třemi vrstvami pomocného podkladu - vše ostatní zůstává pouze na povrchu.
 























Vedení příze při ukončování obrysu:











Pokud je vzor složitější, je nutné vytvářet i postranní odbočky. V prvním případě (první červený kruh) nejsou obrysové nitě pevně spojeny - při šití výplní a závěrečném kroužkování sice určitý spoj vznikne, nemusí ale být úplně pevný. Mnohem spolehlivější je propojení obrysových nití tak, jak je nakresleno v druhém červeném kruhu.


I když délku obrysových nití lze odhadnout, většinou se neobejdeme bez jejich nastavování. Nejvhodnější způsob je na dalším obrázku (v prvním případě nastavení jedné nitě, v druhém případě nastavení obou nití):
 
















Šití výplní

Princip většiny výplní je založen na kroužkovacím (smykovacím) stehu. Šije se v řadách nad sebou tak, aby postupně vyplnil plochy ohraničené obrysovými liniemi. Stehy se připevňují pouze k nitím, tvořícím tyto obrysové linie - nesmí nikdy procházet pomocným podkladem!




Existuje celá řada ozdobných stehů (některé budu postupně přidávat na samostatnou stránku). Volba stehu velmi ovlinňuje celkový vzhled krajky - je třeba určitého citu, aby výsledek nepůsobil "přeplácaně".


Závěrečné kroužkování

Po ušití všech výpní se obrysové linie začišťují kroužkováním.


Steh se podkládá nejméně dvěma volně položenými nitěmi. Přitom u většiny krajek je kroužkování husté (stehy leží těsně u sebe), může být ale také prováděno tak, že nitě, kterými jsou stehy podloženy, jsou silné a výrazné a kroužkuje se řídce velmi tenkou nití.


Oddělení krajky od podkladu

Nakonec se krajka opatrně oddělí od pomocného podkladu. Provádí se to tak, že se opatrně přestřihají tenké nitě, kterými byly k podkladu připevněny obrysové linie, krajka se mírným tahem uvolní a odstraní se zbytky přestřihaných nitek.
Šitá krajka bývá obvykle dost pevná, proto se tuží jen málokdy. Většinou stačí jen přežehlit.


Další podrobný postup a zejména velké množství výplňových stehů je ve skriptech Zdeny Kindlové (koupit je možné ve VSUŘ).






7 komentářů:

  1. Už jsem si knihu objednala. Moc děkuji. Právě jsem se vrátila z Chorvat, kde jsem viděla vyrábět Pašku čipku. Je to také vlastně šitá krajka a okouzlilo mě to, takže si chci vyzkoušet, jak se vyrábí - a šitá krajka je jí nejpodobnější.
    Olina

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Srdečně vítám dalšího šitokrajkovacího nadšence a přeji mnoho krásných vlastních výrobků (a také mnoho trpělivosti)!!! :)
      Broňa

      Vymazat
  2. Saudações diretamente do Brasil! Sou apaixonada por rendas, e as mostradas aqui me encantaram. Tentarei fazer, pois na minha região ninguém faz rendas assim. As nossas se chamam Renda Labirinto, Renascença, Renda Singeleza, Renda de Bilros. Obrigada por compartilhar um conhecimento tão lindo!
    Raíza

    OdpovědětVymazat
  3. Dobrý den,
    koukala jsem na knihu, co tu máte uvedenou a hledala jsem ji na uvedeném odkazu, ale už jsem ji nenašla. Dá se ještě někde koupit?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Omlouvám se - ty stránky, na které vás dovede uvedený odkaz, se tochu změnily. Až se vám otevře ten internetový obchod, klikněte nahoře na liště na "Kategorie zboží", pak na "Publikace" a dál na "Šitá krajka". Kniha tam pořád je a stojí 255 Kč. Kdybyste s tím měla ještě nějaké problémy nebo to nešlo otevřít, určitě se ozvěte. Srdečně zdraví Broňa

      Vymazat
    2. Děkuji moc :)

      Vymazat