sobota 16. srpna 2014

Výšivka na síti 4 - prolamovaná výšivka







Síť je možné ušít i uvnitř nepravidelných tvarů. Jako příklad jsem vybrala motivek z plzeňského lidového kroje. V originále je to samozřejmě bílá výšivka - já jsem ale použila bledě modrou bavlnku, aby bylo na fotografiích vůbec něco vidět.

U nepravidelných tvarů se obvykle nejdříve vyšívají okraje budoucí síťky a pak se teprve vytahují nitě. Odstřihují se co nejpečlivěji těsně u okraje výšivky (ale i tak jsou někdy jejich konečky trochu vidět...).

Začínáme prošitím okrajů vzoru rozpichovaným předním stehem, který šijeme ve dvou řadách. Používá se vyšívací bavlnka nebo perlovka (ne mulinka):



Vznikne tak pevný okraj, který dobře udrží okraj vzoru. Stejným způsobem se ušije druhý okraj linky. Prázdný prostor mezi okraji se vyplní několika řadami stonkového nebo řetízkového stehu:


Přes takto připravenou podlož teprve vyšijeme mulinkou plným stehem definitivní okrajové zoubky. Nejdokonalejšího výsledku dosáhneme použitím jedné nitky mulinky, ale je to hodně pracné, takže se obvykle používají nitky dvě.



Stejným způsobem se vypracují i větvičky s lístky a malé kroužky v horní části vzoru. U kroužků se jen navíc po vytvoření podlože křížem prostřihne střed. Následující plný steh se pak mírně stahuje tak, aby se uprostřed vytvořil okrouhlý otvor.




Pak už jen zbývají tenké linky vyšité stonkovým stehem a můžeme začít vystřihovat nitě v místě mřížky. Tato část práce je nejnáročnější na pozornost, protože špatně přestřižená nit se dá jen těžko opravit. Proto je důležitá i dobře zvolená hustota plátna - pro předkreslené vzory je lepší spíše větší hustota, ale jednotlivé nitky musí být dobře viditelné. Prostě tak akorát...


Vzniklá síť se obšije stejným způsobem jako u čtvercových nebo obdélníkových sítí. A můžou se použít i dekorativnější výplně - jenom je potřeba uhlídat, aby vzor nebyl "přeplácaný".



A na závěr ještě nákres vzoru, pokud by si to chtěl někdo vyzkoušet. Velikost originálu je asi 5,8 krát 5,8 cm.


sobota 31. května 2014

Výšivka na síti 3 - postup šití mřížky





Pro šití mřížky je nejvhodnější tkanina se stejným počtem nití na jednu délkovou jednotku ve vodorovném i svislém směru - pak při vytažení stejného počtu nití v obou směrech vznikne čtverec. Většinou je ale výsledný tvar spíše obdélník (jako na horním obrázku). V tomto případě se dá tvar korigovat odlišným počtem vytažených nití, ale vyžaduje to již větší zkušenost.

Při šití musí být plátno napnuté v rámu nebo bubínku. Vyměříme požadovanou velikost sítě a označíme ji pomocí stehování:





Opatrně přestřihujeme nitě, které budou vytaženy a pomocí jehly je uvolníme až ke kraji budoucí mřížky:


Uvolněné nitě protáhneme do rubu a urovnáme je kolmo k okraji mřížky (můžeme si pomoci sežehlením nebo přistehováním nití kousek za okrajem). Líc a rub výšivky:


Pak začneme obšívat okraj mřížky (použijeme přitom i podlož stejné barvy). Obšívá se většinou stejnou barvou, jakou má tkanina. Pro vzorník byla pro názornost použita barva mírně odlišná.



Líc a rub výšivky:


Po začištění okraje mřížky začneme obšívat jednotlivé sloupky (většinou se postupuje nejdříve v jednom směru a pak ve směru kolmém, možný je ale i postup "cikcak"):


Nakonec na rubu pečlivě odstříháme vytahané kousky nitek. Líc a rub výšivky:


Skutečná velikost mřížkovaného obdélníčku je 2,5 krát 2 cm.


Podobným způsobem se šijí i složitější vzory obousměrných ažur. Oka základní mřížky s mohou zdobit různými výplněmi (jako na prvním obrázku) nebo se rovnou tvoří komlikovanější vzory:



Někdy se mřížky šijí i uvnitř nepravidelných obrazců. V tomto případě se nejdříve vyšije okraj obrazce a pak se vytahují nitě, které se odstřihují těsně u kraje - nejsou tedy založené do rubu výšivky:


sobota 19. dubna 2014

Gros Point de Venise - ještě jednou



Nedalo mi to a musela jsem si zkusit ještě jeden šperk - nepřezdobený, použitelný v současné době, ale přitom s prvky historické krajky. A opravdu to jde...

Podlož je ušitá z obyčejné perlovky, vše ostatní je hedvábí. Určitě by ale bylo možné použít i bavlněné nebo lněné nitě. Podvinek je úplně jednoduchá kružnice s nepravidelně rozmístěnými obloučky s pikotkami. Horní osamělý oblouček slouží k zavěšení na šňůrku.

neděle 30. března 2014

Gros Point de Venise




Gros Point de Venise je francouzský název (pod ním je nejznámější) benátské šité krajky pocházející z první poloviny 17. století. Krajka je tvořena bohatými rostlinnými motivy šitými pomocí poměrně hustýchvýplní často zdobených geometrickými tvary tvořenými dírkami v plátně. Jednotlivé motivy jsou spojovány jednoduchými nebo rozvětvenými spojkami s pikotkami. Nejnápadnější na této krajce jsou ale silně podložené a hustě obšité kontury, které výrazně vystupují nad povrch a dodávají krajce třetí rozměr.


Pokud by si někdo chtěl takovou krajku vyzkoušet, jde úplně jednoduše překreslit a ušít jednu kytičku ze vzoru (dost pochybuji, že by se našel odvážlivec, který vyráběl dokonalou repliku celé krajky). Já jsem zkusila úplně jednoduchý vzor, který by obsahoval některé typické prvky benátské krajky, ale který by byl trochu modernější. A nakonec mi z toho všeho vyšel šperk...


Zelenou barvou je označené místo, kde bude podlož, další kružnice znázorňují konečnou tloušťku kontur, zbytek jsou ozdobné obloučky a dírky. Velikost originálu je 8,8 cm, materiál krémové hedvábí Güttermann.
Celý postup je na fotografiích:

Hotovo! Teď už jen odpárat z podložky a vyčistit od trhacích nitek...